Pringles are very expensive. . It costed me around Rs 95 per pack which is way to high for handfull of waffers. so I do not recommend it to anyone. Lays, Uncle chips are equally good(in fact better than Pringles) and they come for as low as Rs 10 per pack.
the high price in case of Pringles is only for packing and the uniform design of the waffers. I dont think it is worth a buy.
You will also realise that the chips similar to pringles are available in the market for local brands which taste exactly same but cost very less(say Rs 40 per pack) and have good amount of quantilty