Hello friends I am explaing ny views on this that its provide instant energy to our body also it is more required in summer season when more sweat is comes out from body and more water losses by bidy due to sweat.so I generally use this for getting energy instant .also I like its orange flavour so because its taste just matches with orange and I like oranges so much .i buy it market for 200 gram pack with rupees 64 where 50 gram cames with free also I suggest to compare with its same packet of 1 kg then we see 1 kg is more costly then 200 gram pack. I prefer to take 200 gram packet which has glucose and other nutients required for body.when I feel more fatigue in body.its packing is so good and cheaper than other nutrients